Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)

This is a fun activity that has students determining the total cost of having a Valentine's Day party. Students will calculate the unit price of 8 items to determine the best buy. After students determine the best buy, they will calculate the total cost that they are spending on their Valentine's Day party. This is a perfect activity for any class learning about unit rates and is great individually or in groups of 2. 

CLICK HERE, to purchase!

No comments:

Post a Comment