Unit Rate Foldable Activity (Great for Math Interactive Notebooks)

Included is a foldable on unit rate. Students will determine the unit price of six food items. These items are used to make a cheeseburger. Students will add up the six unit prices to determine the cost of a cheeseburger. Students will need scissors and glue to complete the foldable (colored pencils or crayons is optional).

CLICK HERE to see my math foldable bundle! 

CLICK HERE, to purchase!

No comments:

Post a Comment